St. Anne's and Guardian Angels Catholic Primary School St. Anne's and Guardian Angels Catholic Primary School

St. Anne's and Guardian AngelsCatholic Primary School

Interactrive Bar

Google Translate

Translate Page

Google Search

Search Our Site

Log In

Staff Log In Log in

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names,  responsibilities and terms of appointment for each Governor.

St. Anne's and Guardian Angels Governing Body


The role of the Board of Governors is to help the school provide the best possible education for our pupils. We do this by thinking and working strategically to raise standards, we monitor and evaluate progress towards the school’s priorities and targets. We support the Headteacher and staff as well as challenging their expectations. We make sure that the schools finances are well spent and support all children.

Introducing Our Governors


 

Vikki Bradney-Spencer - Chair of the Governing Board, Foundation Governor (appointed by Westminster diocese)
I have been a Governor at St Anne's School since 2008 and became Chair in September 2012. In 2019 I also became Vice-Chair at Guardian Angels School. I am passionate about helping Mrs Mouna, Ms Laxton and our staff create the best possible environment for our children to learn and develop. In order to do this I believe we need great teachers, who are happy in their role and feel supported. Myself and the other governors work together to make sure this happens. My day-job is at IBM where I work lead Corporate Social Responsibility for the UK.  I strongly believe in the key role that Catholic schools, as well as the church, play in supporting parents to educate and develop our children. As such, I am an active member of St Patrick's church in Wapping where I am one of the team who take the children’s liturgy groups. I am married, have lived in Tower Hamlets all my adult working life, have two daughters who were educated at local Catholic Primary Schools and manage an U17 Girls Football team at the local Limehouse Laces Club.
Governor responsibility: Chair of Governing Body, Chair of Pay Committee, member of Resources & Standards Committee and Safeguarding and Looked After Governor
Term: Dec 2018 to Aug 2022

Alan Morton -  Chair of the Resources Committee, Foundation Governor (appointed by Westminster diocese)

I became a Governor at St Anne's in 2012 and Guardian Angels in 2019.  I am committed to helping St Anne's and Guardian Angels school thrive and go from strength to strength in developing a caring and supportive environment in which all pupils and develop and prosper. I have a background in finance and investment and currently support a number of organisations work in the not for profit sector. I am a keen cyclist and enjoy travelling.  In addition to being a Governor I sit on the Tower Hamlets Schools Forum, which is a statutory body, comprising local head teachers, governors and local education authority staff, which advises on the local authority's education budget. Governor responsibility: Chair of Resources, Member of Pay Committee
Term: Sep 2016 - Sep 2020

Sheila Mouna - Head Teacher
My name is Sheila Mouna and I have been Head teacher here at St. Anne’s school since September 2012. In September 2019, I was appointed as Executive Head of St. Anne's School and Guardian Angels School. I was born in Dublin and I have a degree in English and History from University College Dublin. I moved to London in my early twenties and after working in various different jobs I decided to train to become a teacher. At that time my two sons were in primary school in Tower Hamlets and attended a Catholic Secondary school. I started teaching in English Martyrs Catholic Primary and became Deputy head there in 2005.
I have lived in Tower Hamlets for all my adult life, I married here and my two sons were born and brought up here. It is a great place to live and work.
My passion is to see all children thrive and be happy and education has the power to do that. 

Miriam Morath - Parent Governor

My name is Miriam Morath and I became parent governor at St Anne’s and Guardian Angels in September 2020. My children are currently attending Year 1 and Year 5. While they are at school, I work as an economist for an international organisation. Previously, I was parent governor and Chair of Governors at Guardian Angels. I firmly believe in the importance of education, but also in realising that children are so much more than just examination results. They need to be nourished, challenged and kept safe in a friendly, happy and welcoming environment and taught by great teachers to achieve their individual potential, which is what the school represents, stands and provides for. I look forward to working with Mrs Mouna and her team, the governing body and the entire school community at the newly amalgamated school to remain on this path, especially in times of tightening public finances and challenges thrown up by the prolonged period of school closure due to the prevalence of coronavirus.

Governor responsibility: Chair of Standards Committee, member of Resources Committee, Curriculum Lead Governor
Term: Sep 2020 – Aug 2024

Martin Hughes - Parent Governor
I joined the board as a parent governor in 2013 when my son started in nursery at St Anne's. I had previously been a foundation governor at English Martyrs School in Tower Hill and have lived in Spitalfields for over twenty years.  I have lived in Tower Hamlets all of my life and went to Our Lady's Primary in E14 and St Phillip Howard Secondary in Poplar.  I am a surveyor by profession and so tend to concentrate of premises issues. I am also a non-executive director of a London based Housing Association based in Tottenham.
Governor responsibility: Parent Link, Resources Committee and link Governor for Premises, Health & Safety
Term: Sep 2017 - Sep 2021

Patricia Waterhouse - Foundation Governor (appointed by Westminster Diocese)
I joined the Governing body at St Anne's in October 2016. I am passionate about education and specifically about all children having the support they need to thrive and to develop a love of learning. I work with the other governors and Mrs Mouna and team to make sure that the school has the tools to help deliver this at St Anne's. I am a programme manager in the City by day. I love learning about other religions and cultures and am passionate about celebrating diversity.
Governor Responsibility - Chair of Standards Committee and link governor for Curriculum
Term:  October 2016 - October 2020

Gregory Wilkinson - Local Authority Governor

I joined St. Anne’s Governing Board as a Local Authority Governor in September 2018 through the charity Governors for Schools. My focus as a governor is Pupil Premium strategy, ensuring that all children are given the opportunity to excel. I currently work as a Policy Advisor in the Department for Business, Energy and Industrial Strategy, working on business readiness and intelligence and I previously worked in university fundraising and engagement. I am from Kettering in Northamptonshire and lived in London for seven years before moving to Essex at the beginning of 2019. Since joining St. Anne’s Governing Board, I have been continuously impressed by the high standards of every aspect of the school and I am proud to be part of an organisation which is providing a quality education to our children in Tower Hamlets.

Governor Responsibility - Pupil Premium and member of Resources Committee
Term: Sep 2018 - August 2022
Edwina Collins - Foundation Governor (to be appointed by Westminster Diocese)

I became an Associate Governor at St. Anne’s in March 2019 and an official Foundation Governor in November 2019. I am a member of St. Anne’s Parish and attended St. Patrick’s Infant School and St. Anne’s Junior School many years ago. I was a secondary school teacher, teaching mainly Geography but also some History. I am particularly interested in environmental and development issues. Since retiring, I have worked with CAFOD as a parish representative and education volunteer.  With the other Governors, I aim to support the Headteacher and Staff in doing their best to nurture the talents of all the pupils in a safe and stimulating environment.
Governor Responsibility - Behaviour and Curriculum and member of Standards Committee
Term: 1 November 2019 - 31 Aug 2023

Victoria Laxton Head of School and Associate Governor
I joined the teaching staff at St Anne’s school in 1998. During this time I have held a variety of roles and responsibilities across the school including leading Key Stages 1 and 2 as well as being a member of the Senior Leadership Team since 2005. 
I was appointed Deputy Head teacher in 2011 and I am responsible for Assessment across the school. In 2014, I completed an MA in Catholic Leadership at St Mary’s University, Twickenham. I was appointed as Head of School in September 2019.
I have been an Associate Member of the Governing Body since October 2015.
Term: October 2019 - October 2022

Karen Achong – School Business Manager, Associate Governor
I have been working at St Anne’s since June 2014 after completing my degree in Business Management, but prior to undertaking my degree I worked as an Office Manager in a primary school for 8 years.
I am Catholic and having attended Catholic education myself, I strongly have faith in and value the ethos of Catholic education. In my spare time, I like to run and play various sports. I enjoy reading, socialising and entertaining with family and friends and I travel as much as I can.
I am a strong believer that every child has the right to the best education accessible. They have the right to be treated fairly regardless of gender, race or religion. If a child is in a safe, clean and loving environment, they will prosper which contributes to school improvement and the community where they live.
Term: October 2019 - October 2022

Top